logotyp

Vädret i Motala

  • Idag: Växlande molnighet och någon by av snöblandat regn10 m/s Västlig
motala.se

Fotograf: Consid

1 2 3 4

Gymnasiet

Nyheter

Möt våra lärare

Möt våra elever

Om gymnasiet

Läsårstider, ledigheter, skolmåltider, skolskjuts, kvalitet eller olyckor m.m.

Oavsett dina frågor så hittar du svaren här.

Läs mer.....

Kontakt

  • Lena Åberg Verksamhetschef, Gymnasiet/Vuxenutbildning/Via Ekenäs
    Bildningsförvaltningen Tel 0141- 22 59 85 Växel 0141- 22 50 00 Mobil 070-6015509 lena.aberg@motala.se Läs mer
  • Christina Billemar Rektor

    Ekonomiprogrammet
    Humanistiska programmet
    Samhällsvetenskapsprogrammet

    Tel 0141 - 22 34 01 Växel 0141- 22 50 00 christina.billemar@motala.se
  • Odd Levinsson Rektor

    Naturvetenskapsprogrammet
    Teknikprogrammet
    Riksidrottsgymnasiet

    Växel 0141-22 50 00 odd.levinsson@motala.se
  • Lars-Erik Gustavsson Rektor

     

    Ansvarar för:

    Gymnasiesärskolan, Barn- och Fritidsprogrammet samt Vård- och Omsorgsprogrammet

     

    Tel 0141-225028 Mobil 070-5975028 lars-erik.gustavsson@motala.se
  • Magdalena Hammar Rektor

    Ansvarar för:

    Bygg- och anläggningsprogrammet, El- och installationsprogrammet, Fordons- och Transportprogrammet, Industritekniska programmet, Lärlingsutbildningen.

     

    Tel 0141 - 22 50 26 Växel 0141-22 50 00 Mobil 070 - 595 73 40 magdalena.hammar@motala.se
  • Lisa Rehnströmer Rektor
    Bildningsförvaltningen Tel 0141-22 24 75 lisa.rehnstromer@motala.se
  • Carlsund Utbildningscentrum

    Besöksadress:
    Medevivägen 57, Motala

    Postadress:
    Box 956
    591 29 Motala

    Tel 0141- 22 56 65 Fax 0141- 529 83 carlsund@motala.se
  • Platengymnasiet

    Smålandsgatan 2
    Box 955
    591 29 Motala

    Tel 0141- 22 34 00 Fax 0141- 21 96 24 platengymnasiet@motala.se
  • Motala Idrottsgymnasium
    Bildningsförvaltningen Tel 0141-22 56 68
  • Gymnasiesärskola

    Smålandsgatan 2
    Box 955
    591 35 Motala

    Tel 0141-22 50 28